rychlé aktuality
Evropské safari – BIG 7

Evropské safari – BIG 7

A co takhle safari po našem starém kontinentě?
Nevěříte?
Pojeďte a uvidíte!

Čeká na vás „BIG 7“ Evropy!

S trochou odvahy, velké dávky trpělivosti, časem a penězi
to je opravdu možné !

Polární  medvěd: Norsko

polar-beerJe jen málo míst na světě, kde jste povinni mít zbraň, když opouštíte město! V norských Špicberkách (souostroví na polovině cesty mezi Norskem a severním pólem), až tam úplně na severu, to tak skutečně „mají“. Každý, kdo v těchto místech opouští „osadu“, je zákonem žádán, aby s sebou vzal i pušku pro případ a to doslova, že bude muset zabít ledního medvěda v případě své sebeobrany!

Tito největší pozemští masožravci sice  loví většinou tuleně, pokud se však ocitnete ve špatnou chvíli na špatném místě a ještě se špatným kalibrem, můžete se lehce stát jeho „svačinou“.

Těžko uvěřitelné, že v této části světa, s ohledem na podnebí něco žije, přesto jsou ostrovy a moře kolem domovem asi 3000 ledních medvědů. Tato zvířata tráví mnoho času ve vodě, je tak mnohem bezpečnější je pozorovat z lodi. Je zde spousta cestovních kanceláří specializujících se právě na tento druh turistiky. Ve formě malých expedic můžete vyrazit vstříc dobrodružství. Vidět lední medvědy je téměř garantováno a jako bonus se vám nabízí pozorování mrožů.

Nejlepší čas na návštěvu této destinace je uprostřed léta, kdy je světlo 24 hodin. A jak se tam dostat? Letecky z Osla.

Los: Švédsko

losŠvédsko je též přezdíváno jako „hlavní země“ losů. Mimo jiné se tvrdí, že má více zvířat na kilometr čtverečný, než kterákoli jiná na světě.

Navzdory veškerému úsilí tamních lovců, lesy této země stále křižuje odhadem 250 000 losů.

S podzimem tato zvířata často „zabloudí“ do měst a vesnic, pochutnat si na zkvašených jablkách pod stromy. Zbytek času tráví i přes svou velikost naprosto nepozorovaně i neslyšně uprostřed švédské přírody a je opravdu velmi těžké i pro zkušené lovce je najít.

Údajně nejlepším místem pro pozorování je oblast Bergslagen, asi 2hod od Stockholmu. Žijí zde také vlci a bobři. Nejlepší čas na pozorování této zvěře v plné síle, tedy i s parožím, je srpen – září.

Rys: Španělsko

rysRys je jedno z nejsložitějších zvířat k vystopování a zahlédnutí v přírodě.

Méně než 250 jedinců rysa iberijského žije již jen v oblasti Sierra Madre v Andalusii a v oblasti borovicových lesů Coto Donana v blízkosti řeky Guadalquivir. Mimochodem i SCI se svou španělskou základnou se angažuje v boji za záchranu tohoto zvířete.

Budete potřebovat asi týden v národních parcích Sierra de Andujar nebo Donan abyste maximalizovali svoji šanci rysa zahlédnout. Pokud se vám to nepodaří, neklesejte na mysli. Zcela určitě uvidíte muflony, jeleny, daňky, supa černého i Griffonova, orly a plameňáky. To stojí za to, co myslíte? Nejlepší doba na návštěvu je celý rok.

Sierra de Andujar Natural Park Visitor Center, Las Vinas de Penallana, kilometer 13, Highway A6177, approximately 100 kilometers east of Cordoba; +34 953 549 030

Coto Donana National Park Visitor Center, La Rocina, approximately 130 kilometers southwest of Seville; +34 959 442 340

Divocí koně: Holandsko

horseJe to bizarní pohled. Poníci, kteří sem byli vysazeni uměle, se dokonale sžili s přírodou. Prostě divoký západ v Evropě. A to pouze 60km od Amsterodamu. Nejlepší doba na návštěvu je po celý rok.

Oostvardersplassen Visitor Centre, Kitsweg 1, 8218 AA Lelystad; +31 320 254 585; visit by guided walking tour only.

Bison: Polsko, Bělorusko

bisonSeverovýchodní hranice Polska a Běloruska je území, kde se rozprostírá prehistorický Bělověžský prales (260 km od Varšavy, oblast a zároveň jediný domov divoce žijících stád zubra evropského. Určitě to už osobně zjistili i někteří lovci z českých luhů a hájů. Máme důvěryhodné informace o velmi dobrých kontaktech mezi polskými a českými lovci.

Žije zde asi 450 těchto obrovských, chlupatých monster  prodírajících se sněhem v období zimy a spásajících v letním období trávu nádherných luk. S nimi se tu o území dělí také losy, vlci, divočáci, jelení i srnčí zvěř, rysi i bobři. Nejlepší doba na návštěvu je po celý rok, nejlépe však mezi květnem a zářím.

Jak se tam dostat: Doprava je možná jak autem, tak vlakem do obce „Hajnowka“ a odtud je již co by kamenem dohodil.

Muflon: Korsika

muflonKorsika je se svým zvrásněným a hornatý povrchem útočištěm jednoho z nejpodivnějších zvířat Evropy – muflona. Endemické zvíře, jež se skrývá v borovicových lesích, bylo kdysi dávno přivezeno jako zajímavá trofej do Evropy a stalo se emblémem této země.

Největších populace těchto zvířat obývá oblast pod 2710 metrů se tyčícím vrcholem hory Cinio, pasoucí se na lukách údolí Asco. V současné době je mezi lovci celého světa veliký zájem o muflony o délce trofeje přes 1m, což prezentuje samce věku cca 10 – 12 let. Nejlepší doba na návštěvu je jaro a podzim.

Maison du Mouflon et de la Nature, Mairie d’Asco, Asco; +33 495 47 82 07; about 70 kilometers west of Bastia

Medvěd hnědý:  Finsko

beerNeobydlená oblast tajgy na hranicích mezi Finskem a Ruskem je nejlepší oblast Evropy k blízkému pozorování medvěda hnědého. Je možné zde občas spatřit i vlky a rosomáky.

V období léta, kdy se začínají objevovat samice s mláďaty, je možné během jediné noci pozorovat až 20 medvědů. Samozřejmě kvůli bezpečí ze speciálně i komfortně upravených posedů a za doprovodu zkušených průvodců. Medvědi se pozorují ze vzdálenosti zhruba 10 – 30m, máte-li štěstí, mohou být i blíže. Nejlepší doba na návštěvu je květen – polovina srpna. Jak se tam dostat? Letecky z Helsinek do Kajaani.

Martinselkosen Wilds Center (Pirttivaarantie 131, Ruhtinansalmi; +358 8736 160)

Tedy zasvěťte svá srdce dobrodruhů Evropě.

Zdroj: CNN

Napsat komentář

Prosíme zapsat přihlašující údaje. Musíte vyplnit *

*