rychlé aktuality
Jim Corbett – Indie

Jim Corbett – Indie

Svět lovce tygrů Jima Corbetta.

jim_corbettKdo neslyšel  jméno Jim Corbett, a cítí se být lovcem, má velké mezery. Toto jméno je ve světě lovů naprostý  fenomén. Narodil se a žil v Indii, kde žila jeho rodina v dobách hlubokého kolonializmu – v druhé polovině 19.století. Po škole musel ihned nastoupit do zaměstnání s ohledem na trvalý rodinný nedostatek peněz. Po nějaké době se stal dozorčím úředníkem pohonných hmot na železnici a u toho i zůstal. Jako malý se s rodinou stěhovali do letního domu. A právě v letním domě u jezera Nainitál byl svým starším bratrem i otcem zasvěcen do tajů indické džungle, její zvěře a lovu samotného. Už jako malý klučina se sám vydával do pralesa, kde tábořil. Tyto chvíle popisoval jako sezení u ohníčku. Když se levhart, tygr nebo jiná divoká zvířata přiblížila příliš , přiložil do ohně pár větví, až vyšlehly plameny a nezvané i nebezpečné návštěvníky tábora zahnaly. Dobře zpíval a velmi dobře uměl napodobovat hlasy zvířat. To se také mnohokrát stalo osudným tygrům, které touto dovedností na svých lovech lidojedů nejednou ošálil.

Lidožravé tygry a levharty lovil v letech 1907 – 1939. Svými dovednosti a úspěšností tolik převyšoval ostatní lovce, že byl úřady neustále volán, aby pomohl vesnicím sužovaným řáděním šelem ve vzdálených oblastech. S ohledem na dobu a oblast lovil ve velmi špatných podmínkách. Dokázal celé dny nejíst a celé hodiny vydržel sedět v korunách stromů, zpocený nebo smáčen deštěm a čekat na lidojeda.

Oficiálně se uvádí, že celkem zabil dvanáct tygrů a levhartů, kteří zabili tisíc pět set lidí především v oblasti Kumáonu.

I přes toto byl jejich velikým obdivovatelem i zastáncem a pokaždé, když tygra ulovil, dělal vše proto aby dokázal, že tygr se stal lidožroutem na základě zdravotních potíží a nenarodil se s tímto cílem.

Jim-Corbett-portraitNa sklonku života v roce 1947, kdy došlo k rozdělení Indie, se Coubertt i se svou sestrou odstěhoval do Keni, kterou předtím několikrát navštívil. Zde vlastnil část kávové plantáže. Jako veliký fanoušek filmování kamerou našel v Keni obrovské možnosti. Dne 19.dubna 1955 stihl Jima Corbetta těžký srdeční záchvat a ještě téhož dne v nemocnici zemřel.

U nás byly vydány jeho dvě knížky, Tygři Kumáonu a Chrámový tygr, popisující úchvatnou přírodu indických lesů. Tato díla určitě stojí za přečtení.

Jeho jméno nese nejstarší indický národní park založený v roce 1936, dodnes patřící ke klenotům indické fauny i flory, včetně populace tygrů!

www.jimcorbettnationalpark.com

Napsat komentář

Prosíme zapsat přihlašující údaje. Musíte vyplnit *

*