rychlé aktuality
Tanzanie, země beroucí dech – safari seriál

Tanzanie, země beroucí dech – safari seriál

Toužíte se probudit v brzkých ranních hodinách a začít den na terase, kde si vychutnáte krásu východu slunce nad africkou savanou s šálkem čerstvé horké kávy před odletem na safari dobrodružství? Večer končit den s přáteli, rodinou nebo jen drahou polovičkou tváří v tvář nádherným západům slunce za doprovodu zvuků přírody, které jen tak neuslyšíte?  Toužíte si z cesty přivézt nezapomenutelné zážitky a chtít se o ně podělit s každým?

Tanzanie vám tyto sny zcela jistě splní.

Číst dále, máte „povolení“ pouze v případě, že jste v Tanzánii již lovili nebo o tom alespoň přemýšlíte. Jinak nezbývá, než článek „skrýt“ před manželkou, která tam jinak zcela určitě bude chtít taky. (doporučení redakce)

Tanzania world map with a pixel diamond texture.

Na dotek se nabízí divočina, chráněná území, rezervace (přístupné pouze vědcům nebo lovcům) i národní parky, při jejichž návštěvě člověk neví, co dřív. Zda dát přednost přírodním krásám, divoce žijící zvěři, které je zde více než kde jinde na světě, užít si pohodlí pobytu v lodgích nebo si navždy uchovat vzpomínku na místní kulturu či obyvatele. Ovšem je třeba dodat, že každý si tyto vzpomínky uchovává jinak.

Ve většině národních parků můžete spatřit lvy, gepardy, levharty, slony, zebry, žirafy a nespočet dalších živočišných druhů. Nebo se vydat přes celou zemi pozorovat šimpanze v jejich přirozeném prostředí je možné v oblastech Mahale a Gombe.

Při návštěvě Tanzanie si rozhodně budete mít o čem povídat na plážích během koupání v prostředí pohádkových korálových útesů Indického oceánu a prapodivných lodí místních „korzárů“. Když jsem si před pár lety dohadoval cenu podobné plavby kolem Zanzibaru, na konci dohody následovalo podání si ruky s „kapitánem“ výpravy, který se mi jménem představil až dodatečně. Jmenoval se „ALIBABA“. Z výpravy jsme se vrátili všichni a bylo to prý nádherné.

Záleží jen na vás, která místa si v této zemi vyberete…k lovu i odpočinku.

Provedeme vás místy této země a vykreslíme jejich krásu, vždyť, kdo by se tam alespoň koutkem mysli nepřál podívat.

Game driveNgorongoro

Pokud hledáte místo, kde v Tanzanii vidět „Big Five“, zvolte nevyhnutelně Ngorongoro. Je to výjimečné místo, jedno z nejkrásnějších přírodních volně žijících safari ve světě. Místo, kde zapomenete všechny na své starosti a jen pozorujete život tohoto světa takový, jaký je. Můžete projet větší a „divočejší“ parky, ale tento je domovem pro přibližně 30 000 zvířat a nabízí vám pohled na úžasné scenérie a není neobvyklé vidět Big 5 v jednom dni. Navíc zde mají domov silné populace lvů, levhartů, hyen, gepardů spolu s četnými stády pakoňů, buvolů a zeber. Dlouze by se vypisoval seznam zvířat, se kterými se můžete setkat a stát se na chvíli součástí jejich domova. Pak vás mohou lehce překvapit třeba luňáci, kterému se rychle zalíbí vaše občerstvení. A protože jsou na člověčí návštěvníky zvyklí, nebojí se přivlastnit si ho přímo z vaší ruky.

NgorongoroPokud při projížďce kráterem Ngorongoro vaše cesta překříží lví stezku, budete mít tu čest zblízka pozorovat lví rodiny při jejich životě tak blízko, že nepotřebujete dlouhé sklo fotoaparátu. Takto se setkáte s mnoha dalšími obyvateli zvířecí říše během „jejich“ dne. Bezpochyby budete své zážitky dlouho uchovávat v paměti nebo rodinných albech.

Pokud jste něžným doprovodem lovů, máte k safari spoustu dalších možností. Pokud sama nelovíte, můžete dál zůstat součástí přírody a mířit k dalším dobrodružným výletům nebo poznat místní kulturu … nebo jen lenošit.

manyara3Lake Manyara

Tento národní park patří k těm méně rozlehlým na území Tanzanie, přesto je veliký svým půvabem. V období dešťů 42km dlouhé jezero Manyara sám Hemingway označil jako nejkrásnější v Africe. Jeho název je odvozen z masayského „emanyara“- pryšec, strom s jedovatou mízou, který používají Masayové k výsadbě živých plotů. Návštěvníky tohoto místa překvapí velké množství „obyvatel“ jezera. Desítky hroších hřbetů nenechají nikoho bez povšimnutí. Manyara se v určitém ročním období stává domovem tisíců plameňáků. Zkuste si představit tu krásu. Další zajímavostí, kterou nelze opominout jsou stromoví lvi. Díky husté buši, přesněji řečeno lužnímu lesu napájeného podzemní vodou, a lepšímu rozhledu na svou potencionální kořist často pobývají v korunách stromů. Velkou šanci budete mít, pokud se chcete setkat se sloním stádem, neboť těchto „obyvatel“ tu žije velký počet. V ostrůvcích palem je těžké od nich odvrátit zrak a pokračovat v cestě..

African elephantsNa pastvinách kromě slonů určitě uvidíte žirafy, buvoly, pakoně, zebry, impaly a další antilopy. Nikde jinde se neshlukuje tolik paviánů jako tady.

Vegetaci tu tvoří tvarem svých plodů nápadné kigelie („salámové stromy“), mahagony, krotony, datlovníky a fíkovníky.

Psát o výjimečnosti tohoto parku by se dalo dál a dál, ale spatřit na vlastní oči to, co je v článku popsáno a setkat se s původním a velmi přátelským masayským obyvatelstvem je opravdovým nevšedním zážitkem.

www.ockovacicentrum.cz/cz/tanzanie
www.tanzaniaodyssey.com/tanzania-activities

Napsat komentář

Prosíme zapsat přihlašující údaje. Musíte vyplnit *

*